Poradnik Czytelnika
Dodatkowo w dziale FAQ znajdziesz krótkie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Z powodu trwającego zagrożenia COVID-19 Oddział Udostępniania Zbiorów oferuje możliwość zdalnej rejestracji w Bibliotece.
Następnie wypełniamy zobowiązanie: ![]() Druga strona zobowiązania: ![]() Po okazaniu dowodu osobistego, czytelnie wypełnionego zobowiązania, legitymacji studenckiej oraz dowodu wpłaty (dot. czytelników spoza UP), pracownik Wypożyczalni dokonuje zapisu oraz wydaje kartę biblioteczną lub aktywuje elektroniczną legitymację studencką, uprawniającą do wypożyczeń na zewnątrz. O każdej zmianie w danych personalnych, kierunku studiów, miejsca pracy oraz o stracie karty lub legitymacji czytelnik zobowiązany jest zawiadomić Wypożyczalnię Wraz z momentem zapisu, konto biblioteczne zostaje aktywowane na 365 dni. Każda następna aktywacja konta, wydłuża jego ważność o kolejne 365 dni..
Katalog alfabetyczny - wykazuje w układzie alfabetycznym opisy katalogowe dokumentów bibliotecznych wg haseł autorskich lub tytułowych. W katalogach rzeczowych możemy pozycje poszukiwać wg:
Przykłady kartek katalogowych: ![]() ![]()
Katalog elektroniczny zbiorów naszej biblioteki dostępny jest ze strony biblioteki lub bezpośrednio pod linkiem: http://up-hip.pfsl.poznan.pl/ Katalog elektroniczny daje wiele możliwości wyszukiwawczych, m.in:
Katalog elektroniczny jest wspólny dla wydawnictw zwartych i wydawnictw ciągłych. Przykład wyszukiwania książki wg autora: ![]() Z listy wybieramy opcję wyszukiwawcz± i wprowadzamy wyrażenie wyszukiwawcze. ![]() Z rezultatu wyszukiwań wybieramy nazwisko autora ![]() Wybieramy tytuł pozycji zwracaj±c uwagę na możliwość sortowania otrzymanych wyników m.in. wg roku wydania. ![]() Po kliknieciu w dane wydanie otrzymujemy szczegółowy opis bibliograficzny książki z wyszczególnionymi egzemplarzami (kliknij aby powiększyć).
W przypadku gdy chcemy wypożyczyć dany egzemplarz, wystarczy klikn±ć na przycisk "zamów" znajdujący się po jego prawej stronie (dotyczy tylko książek z wypożyczalni Biblioteki Głównej). ![]() Następnie system poprosi nas o zalogowanie się na swoje konto (o ile jeszcze tego nie zrobiliśmy) i potwierdzenie swojego zamówienia. Przy wypożyczeniach materiałów bibliotecznych czytelnik zobowiązany jest do okazania ważnej karty bibliotecznej lub aktywowanej elektronicznej legitymacji studenckiej. Każde zamówienie ma swoją "datę ważności" czyli okres który książka oczekuje na odbiór przez czytelnika w Wypożyczalni. Standardowo wynosi on 7 dni kalendarzowych i można go sprawdzić na "Koncie czytelnika" w zakładce "Zamówienia". Pozycje nieodebrane w terminie wracają do magazynu i stają się dostępne dla innych czytelników a złożone zamówienia są anulowane.
Zamówienia na książki udostępniane na miejscu należy składać na odpowiednich, właściwie wypełnionych rewersach. Celem prawidłowego wypisania rewersu należy skorzystać z katalogów, znajduj±cych się w Wypożyczalni oraz z katalogu komputerowego. Sygnaturę o statusie "dostępna" wypisujemy na odwrotnej stronie rewersu i gotowe zamówienia przekazujemy bibliotekarzowi. ![]() Przykład prawidłowo wypełnionego rewersu
Limit wypożyczonych materiałów bibliotecznych:
Okres wypożyczeń materiałów bibliotecznych:
Aby sprawdzić stan konta czytelnika należy wejść w nasz Katalog on-line, a następnie kliknąć zakładkę KONTO CZYTELNIKA. ![]() Kolejnym krokiem jest podanie kodu paskowego karty bibliotecznej lub elektronicznej legitymacji studenckiej oraz numeru PIN.
W Czytelni znajduje się księgozbiór podręczny, który tworzą najbardziej poczytne podręczniki i czasopisma.
![]() ![]()
Starsze zasoby są sukcesywnie przenoszone do katalogu elektronicznego. W chwili obecnej, poszukując pozycje sprzed 1982 r., należy skorzystać również z katalogu kartkowego.
Katalog kartkowy wydawnictw ciągłych (czasopism) znajduje się w Czytelni. Zawiera on pełne zasoby wydawnictw ciągłych otrzymanych do 1982 roku. Czasopisma katalogowane s± w układzie alfabetycznym wg tytułu. Hasłem wyszukiwawczym jest tytuł czasopisma. Katalog pozwala sprawdzić czy nasza biblioteka posiada poszukiwane czasopismo i jakie są jego zasoby, oraz pod jaką sygnaturą stoi w magazynie. Te informacje są niezbędne przy składaniu zamówienia.
Katalog elektroniczny zbiorów naszej biblioteki dostępny jest ze strony biblioteki lub bezpośrednio pod linkiem: http://up-hip.pfsl.poznan.pl/ Katalog elektroniczny przy poszukiwaniu wydawnictw ciągłych (czasopism) daje kilka możliwości wyszukiwawczych, m.in:
Katalog elektroniczny jest wspólny dla wydawnictw zwartych i wydawnictw ci±głych. Przykład wyszukiwania czasopisma w katalogu elektronicznym. ![]() Wybieramy opcję wyszukiwawczą i wprowadzamy wyrażenie wyszukiwawcze ![]() Z rezultatu wyszukiwań wybieramy tytuł czasopisma. ![]() Otrzymujemy szczegółowy opis bibliograficzny czasopisma. ![]() Po wybraniu opcji "Pokaż wszystkie egzemplarze" możemy sprawdzić och status (kliknij by powiększyć).
Z czasopism korzystamy w czytelni. Najbardziej poczytne tytuły czasopism znajdują się na półkach księgozbioru podręcznego ustawione według klasyfikacji rzeczowej UKD. Pozostałe czasopisma należy zamawiać z magazynu. Zamówienia składamy na dwóch identycznie wypełnionych zakładkach. ![]() Przykład prawidłowo wypełnionych zakładek: Wpisujemy:
Realizacja zamówień odbywa się co pół godziny. Zamówienia na materiały biblioteczne przyjmuje się najpóźniej 30 min. przed zamknięciem Biblioteki. Zrealizowane zamówienia rezerwuje się przez 10 dni, (na życzenie czytelnika rezerwacja może być przedłużona). Czasopisma nie są wypożyczane na zewnątrz. W Czytelni istnieje możliwość wykonania odbitek ksero. |